Datový úklid - optimalizace PC

(aneb efektivní cesta ke zrychlení vašeho počítače)

Co dělat, když je váš počítač zoufale pomalý

No nejlépe spojit se s námi! O všechno ostatní se už postaráme my. Naladíme vám ho k optimálnímu výkonu, aby zase „běhal jako za mlada”. Není nic horšího, než když při práci musíte neustále čekat, až počítač konečně udělá to, co po něm chcete. A mnohdy je to i vyloženě „o nervy”. Tak že pokud vás zajímá hlavně výsledek, dál už číst ani nemusíte a jednoduše nás rovnou kontaktujte. Jste-li však zvídaví, níže na stránce si můžete přečíst alespoň základní informace, jaké hlavní kroky takový datový úklid (optimalizace PC) vlastně představuje.

Kolik vás to bude stát

Ve srovnání s ušetřeným časem (a o vašich nervech ani nemluvě) vyloženě pakatel. Bohužel ne každá cena jde stanovit úplně přesně předem - už proto, že o vašem počítači zatím ani nic nevíme. Proto tyto práce oceňujeme hodinovou sazbou, která je v tomto případě následující:

  • První hodina práce: 480,- Kč
  • Každá další započatá půlhodina: 240,- Kč
  • Předpokládaná doba prací: 1 - 3 hodiny

(Poznámka: Bude-li v rámci optimalizace vašeho počítače potřebná i defragmentace pevného disku, což je proces opravdu zdlouhavý, mnohdy trvající několik hodin, pak u zákroků prováděných na našem pracovišti vám tento čas do celkové doby prací nebudeme účtovat. Vždy nám platíte jen za naší vlastní práci.)

  • Doprava / výjezd po Praze: 400,- Kč
  • Doprava / výjezd mimo Prahu: 15,- Kč/km

(Veškeré ceny jsou uvedeny bez DPH 21%.)

Základní kroky optimalizace PC (datového úklidu)

Optimalizace systémových procesů

Už samotný operační systém počítače často spouští procesy, které mnohdy vůbec nepotřebujete. A zrovna tak obsahuje i nepřeberné množství funkcí, které pravděpodobně nevyužíváte, ale i přes to se spouští při každém zapnutí vašeho PC. My vám tyto procesy a funkce nastavíme tak, aby se spouštěly opravdu jen tehdy, když je budete potřebovat.

Vyčištění a defragmentace registrů Windows

U operačního systému ještě zůstaneme. Známým nešvarem všech verzí Windows je nepřeberné množství nadbytečných informací uložených v jeho tzv. registrech. Nadbytečných v tom smyslu, že v této zcela zásadní části systému zůstávají uložené například informace i o programech dávno odinstalovaných. Tím registry Windows pak samozřejmě zbytečně stále narůstají a jsou „zanesené smetím”, které tam už dávno nepatří. Proto je pročištění registrů od tohoto „odpadu” stejně potřebné, jako např. čas od času probrat svůj šatník. Pak se vám v něm bude jistě hledat mnohem lépe a systému vašeho počítače v jeho registrech zrovna tak.

A aby se vašemu počítači v registrech hledalo a pracovalo ještě lépe a rychleji, je dalším zásadním krokem jejich údržby tzv. defragmentace. Velice zjednodušeně řečeno je to proces, kdy si systém poskládá jednotlivé informace (resp. jejich části, nebo-li fragmenty) v nějakém logickém sledu k sobě tak, jak nejlépe potřebuje. Ostatně i v tom svém šatníku pravděpodobně také máte pěkně pohromadě např. košile, jinde trička atd. Abyste prostě měli všechno hezky po ruce.

Kontrola a optimalizace spouštěných aplikací

Další „brzdou” vašeho počítače často bývají nejrůznější aplikace běžící tzv. „na pozadí”. Většinou se jedná a nějaké pomocné nebo ovládací aplikace nainstalovaných programů a zařízení. Ty pak sice třeba usnadňují spuštění toho „svého” programu, ale pokud jich v počítači běží stále hned několik najednou, celkový výsledný efekt pro vás je právě opačný. Pokud např. používáte program nebo zařízení „XYZ” jednou za uherský rok, je úplně zbytečné, aby se při každém zapnutí počítače spouštěl i nějaký jeho „startovač” nebo ovládací utilitka. Ta pak zatěžuje procesor i paměť počítače. Navíc se většina takovýchto aplikací i stále snaží hledat na internetu nějaké své aktualizace. A to už pak chudák počítač prostě nemůže mít čas věnovat se i tomu, co po něm zrovna chcete ještě vy ...

Úklid systémového disku (oddílu)

Velice často jsou příčinou lenivosti počítače také „zaneřáděné” některé jeho speciální složky. Jednou z nich je například plocha. Ano, možná se to nezdá, ale i to je vlastně jedna ze systémových složek počítače, se kterou neustále pracuje. Tak že máte-li na ploše odložených pár filmů v DVD kvalitě a k tomu ještě několik složek po stovce fotografií ve vysokém rozlišení, hned je to pro počítač pěkných pár GB dat navíc, kterým se musí věnovat, namísto aby řešil vaše příkazy. Samozřejmě i v tomto vám navrhneme a provedeme příslušné kroky, aby v systémových částech vašeho disku bylo opravdu jen to, co je tam potřeba, a vše ostatní bylo přehledně uložené někde jinde.

Defragmentace disku

Defragmentace pevného disku je další bod celkové údržby a optimalizace chodu vašeho počítače, který výrazně ovlivňuje jeho rychlost. A to zejména, pokud máte disk už z větší části zaplněný. Když totiž systém nenajde na disku jedno dostatečně velké místo pro zapsání nějakého souboru, rozdělí ho prostě na několik částí, aby se na disk i tak vešel. To vy sice nijak nepoznáte, ale jak postupně soubory přidáváte, mažete a znovu přidáváte, vznikne takto rozdělených souborů obrovské množství. No a při práci s každým z nich pak musí systém všechny jeho části na disku postupně vyhledávat, což je jednak pracné pro systém, ale hlavně neobyčejně náročné přímo pro disk. A tak je čas od času potřeba tyto rozkouskované soubory pospojovat a pak úplně všechny soubory na disku i umístit pěkně k sobě. Tím se jednak výrazně urychlí práce s těmito soubory a současně vznikne i dostatečně velké spojité místo pro zápis souborů dalších.

Ale pozor - toto platí pouze u klasických magnetických (mechanických) disků! Význam defragmentace disků SSD je pak minimálně sporný. Ty jsou totiž už natolik rychlé, že prodleva při vyhledávání jednotlivých částí rozdělených souborů systémem je naprosto nepostřehnutelná. A kromě toho všechny SSD disky mají nějakou svou omezenou životnost, která by se zjednodušeně dala vyjádřit jako maximální možný počet zápisů na každé jedno jeho místo. Tak že zbytečné přepisování dat na SSD disku je obecně nežádoucí a na rychlosti nám to stejně moc nepřidá ...

Naše doporučení

Přestože na některé z výše popsaných činností existuje celá řada i zdarma dostupných programů, bez předchozích zkušeností a znalostí toho, jak počítač a jeho systém funguje, se do nich sami rozhodně nepouštějte! Ne snad proto, že nás tím připravíte o výdělek, ale pokud opravdu přesně nevíte, co děláte, můžete při nich velice snadno například přijít o všechna data na disku nebo počítač zcela vyřadit z provozu. A záchrana dat nebo oprava systémuje činnost mnohem náročnější a nákladnější. Tak sami zvažte, jestli se vám opravdu vyplatí věnovat několik hodin hledání vhodných programů a návodů k jejich použití, a to ještě s velmi nejistým nebo riskantním výsledkem, nebo raději investovat pár stokorun do naší práce. Volba je samozřejmě na vás ...

A abychom vás pro využití našich služeb ještě trochu motivovali, tak budete-li mít zájem, naučíme vás i několik postupů a triků, jak o výkon svého počítače můžete alespoň v základní míře průběžně pečovat sami.