Odvirování PC

(aneb jak bacit bacil ...)

Mnoho sprostých slov a lamentování nad osudem ...

Tak přesně tím je charakteristická reakce každého uživatele počítače na podezření z napadení jeho zařízení nějakým virem. No, my se tomu vůbec nedivíme a naprosto tyto reakce chápeme ...

Příznaky napadení

Zatáhnout si do počítače nežádoucí infekci v podobě nejrůznějších malware, spyware, adware, ..., tedy zjednodušeně řečeno počítačových virů, červů a trojských koní, je často jednodušší, než si myslíte. A to mnohdy i přes to, že máte nainstalovaný nějaký antivirový program. Typickými případy, kdy poznáte, že máte v počítači nějakou „škodnou”, jsou například následující situace:

  • Při otevření internetového prohlížeče se vám zobrazí úplně jiná stránka, než „domovská” (tj. jiná než ta, na kterou jste zvyklí).
  • Na internetu se vám sami otevírají stránky, které vůbec nevoláte.
  • Brouzdáte po internetu, kde vás něco zaujme, kliknete na nějaký odkaz a najednou se začnou dít naprosto neočekávané věci.
  • Procesor vašeho počítače stále „běží” na 90 nebo více procent výkonu a vy přitom na počítači zrovna vůbec nepracujete.
  • Posíláte ze svého počítače pomocí e-mailového programu (např. Outlook či jiný) elektronickou poštu, která najednou nejde odeslat. A k tomu se vám ještě od vašeho poskytovatele internetu vrací hlášení, že se z vašeho počítače rozesílají SPAMy ...

Pokud se vám tedy něco takového stane, pak pravděpodobně máte zavirovaný počítač. V tom případě se co nejdříve obraťte na násmy vás té havěti zbavíme!

Řešení problému

V první řadě je potřeba infekci odhalit a zlikvidovat pomocí antivirových programů. Někdy to sice jde i bez nich, ale to jsou spíše výjimky. Navíc když už se do počítače nějaký ten prevít dostal, je dost dobře možné, že tu není sám. Tak že důkladná kontrola všech vašich souborů je jistě na místě. S tím se ale trápit nemusíte, my se o to postaráme za vás. Přímé zdroje nákazy zlikvidujeme rovnou, ostatní podezřelé nebo problematické soubory označíme a teprve po konzultaci s vámi je smažeme.

Po úspěšné likvidaci nezvaných návštěvníků je ovšem také nutné odstranit škody, které jejich činností ve vašem počítači vznikly. Prostě všechno vrátit do původního a hlavně plně funkčního stavu. Po napadení méně zákeřným adwarem nebo spywarem je to obyčejně snadné. Ale některé potvory vám klidně smažou veškerá data, zablokují programy nebo rovnou celý počítač, případně zásadně poškodí jeho operační systém. A to už pak snadné vůbec není vrátit takovou paseku do původního stavu. Ale i s tím se za vás popereme a v případě potřeby také kontaktujeme vašeho poskytovatele poštovních služeb, že je již vše v pořádku a aby vám tedy znovu zprovoznil e-mailovou schránku.

Kolik takové odvirování počítače stojí

Nejčastěji se cena odvirování počítače pohybuje od 480,- do 960,- Kč. Ale jindy to může být „oříšek”, nad jehož „rozlousknutím” strávíme opravdu hodně času. Tak že aby to bylo fair vůči vám i nám, vycházíme při výpočtu ceny za odvirování počítače z naší běžné hodinové sazby, a to následovně:

  • První hodina práce: 480,- Kč
  • Každá další započatá půlhodina: 240,- Kč
  • Předpokládaná doba prací: 1 - 3 hodiny

(Poznámka: U zákroků prováděných na našem pracovišti vám do celkové doby prací nebudeme počítat čas potřebný k detekci a odstranění napadených souborů antivirovými programy. Účtovat vám budeme vždy jen naši vlastní práci věnovanou likvidaci virů a všech jimi napáchaných škod.)

  • Doprava / výjezd po Praze: 400,- Kč
  • Doprava / výjezd mimo Prahu: 15,- Kč/km

(Veškeré ceny jsou uvedeny bez DPH 21%.)

Naše doporučení

Riziko napadení počítače viry určitě nepodceňujte! Vždycky je jednodušší řešit prevenci, než pak náročně likvidovat následky jejich řádění. Pokud tedy zatím nemáte na svém počítači nějaký rozumný antivirový program nebo ani nevíte, jaký si vybrat a jak ho pak nainstalovat, rádi vám s tím pomůžeme. Doporučíme vám vhodné řešení a samozřejmě vám ho i kompletně připravíme k používání.